Header Ads

Tromsø Şehrinde Gezilecek 10 Yer


Norveç'in 16. büyük şehri Tromsø, Troms eyaletinde yer alır ve eyaletin idari merkezidir. Tromso ve Tromsö olarak da yazılan şehir, en kuzeydeki şehir olarak nitelendirilmektedir. 50 binden fazla nüfusu olan Tromsø, en yoğun nüfuslu (14,272) kuzeyinde yer alan Alta kasabasıdır.

Kuzey Norveç'teki Tromsö, Rusya'daki Murmansk ve Norilsk'ten sonra kuzey kutup dairesinin en büyük şehridir. Şehrin büyük bir kısmı Tromsøya adasının üzerinde bulunur. Tromsø aynı enlemde bulunan birçok şehre göre daha ılıktır bunun sebebi ise Körfez Akıntısı'ndan (Gulf Stream) gelen ısınma etkisidir.

Tromsø en fazla ahşap eve sahiptir ve en eskisi 1789 yılına kadar dayanmaktadır. Tromso şehri yaz sezonunda birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Norveç'in en çok bilinen müzisyenleri Röyksopp grubunun üyeleri Torbjørn Brundtland ve Svein Berge, ve Lene Marlin gibi sanatçılar Tromsø şehrinde büyümüş ve kariyerlerine yine  burada başlamışlardır.

Kuzey Işıkları

Doğanın en büyüleyici renkli ışıklarının yanıp sönmesiyle ortaya çıkan Kuzey Işıkları, Tromsø'ye gidenlerin mutlaka görmesi gerekmektedir. Kuzey ışıklarının nasıl oluştuğunu buradan öğrenebilirsiniz. Ayrıca Kuzey Işıklarını gözlemeye gitmeden önce Norveç'te Kuzey Işıklarını İzlemek İçin Tavsiyeler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tromsø Fiyortları


Troms eyaletindeki nefes kesici fiyort manzaraları bazıları, Norveç'in en iyi fiyort manzaralarından ve doğa deneyimlerinden biridir. Özellikle, Tromsø ve Kvaløya şehirlerinde bulunan fiyortların görüntüsü büyüleyici bir etki bırakmaktadır.

Lyngen Alpleri'nin güney ucunu da kapsayan zirveler altında bulunan Balsfjord, zengin tarım arazileri ile çevrilidir. Etkileyici manzaralar dışında Balsfjord Kilisesi'nin yakınında 6000 yıllık taş oymalar, Nordby'nin eski ticaret merkezi, Heia'da Sami kampı ve Aursfjord'da 18.y yüzyıldan kalma kereste fabrikası yer alıyor. Ayrıca, Ersfjorden, Kaldfjorden, Kifjorden, Skarsfjorden gibi fiyortlar da görülmeye değerdir.

Arktik Katedral


Önceden Tromsdalen Kilisesi ya da Tromsøysund Kilisesi adlarıyla bilinen kilise, Tromsdalen Vadisi'nde Arktik Katedrali (Ishavskatedralen) bulunmaktadır. Parlak beyaz ve üçgen mimarisi ile karakterize edilen bu katedral, Tromsø'nun simgesi haline gelmiştir. Uçaktan da gözüken bu yapı,  Jan Hovig tarafından tasarlanmıştır. 1965 yılında tamamlanan kiliseyi Piskopos Monrad Nordeval kutsamıştır. Binanın doğu ucunu kapsayan 140 metrekarelik vitray cam görülmeye değerdir.

Kilisenin farklı görünümü ve durumundan dolayı, Avustralya Sydney'deki Syndey Opera Binası'na benzetilerek sık sık "Norveç'in Opera Binası" olarak isimlendirilmektedir.

Polaria


Polaria dünyanın en kuzeyinde bulunan akvaryumdur. Bilimsel bir akvaryumdan ziyade, Mayıs 1998 yılında açılan çocuklar yönelik eğitici bir yerdir.

Gösterilerin çoğu, Svalbard'ın kuzey adalarına odaklanır. Beş ekranlı bir panoramik sinema, kutup arama ekipmanları görüntüleri, doldurulmuş hayvanlar ve benzetilmiş permafrost, yerel deniz yaşamı sergileyen birçok geleneksel akvaryum bulunmaktadır. Binanın ilginç tasarımı ise Arktik denizleri tarafından karaya oturmuş buz kütlelerini temsil etmektedir.

Hella, Kvaløy


Tromsø'nun 8 kilometre güneyinde bulunan Kvaløy adasının doğusunda yer alan Hella köyünde ve  açık hava müzesinde birkaç ev bulunmaktadır. Hella, güçlü okyanus akışı sayesinde, güzel manzaralar sunan popüler bir yerdir. Leikanger ve Hella arasındaki Kvinnafossen Şelaleleri görülmeye değer yerlerdendir.

Skansen


Skansen,  Tromsø şehri için çok şey ifade eden tarihi bir alan aynı zamanda önemli bir kültürel mirastır. Skansen'de yer alan kale 1978 yılında Kültürel Miras Yasası kapsamında koruma alına alınmış ve yerel, bölgesel hatta ulusal bağlamda benzersiz bir yerdir.

Skansen, 1250'li yıllarda Norveçliler ve Kareller arasındaki anlaşmazlıklardan dolayı inşa edildiği varsayılmaktadır. Skansen'de yakın geçmişe kadar binalar gümrük bürosu, konut, okul ve şehir müzesi olarak kullanılmıştır. Bugün ise festival merkezi, konferans yeri ve etkinlikler olarak hizmet vermektedir.

Tromsø Arktik-Alp Botanik Bahçesi


Tromsø Üniversitesi'nin güneydoğusunda bulunan ve üniversite müzesi tarafından yönetilen Tromsø Arktik-Alp Botanik Müzesi dünyanın en kuzeyindeki botanik bahçedir. 1994 yılında açılan bahçede, çiçeklenme mevsimi  Mayıs aylarının ilk günlerin başlar ve karın yağmaya başlayana kadar -ki bu genellikle Ekim aylarında olmaktadır- devam etmektedir.

Bahçeden 25 koleksiyon yer almaktadır ve çoğu nadir görülen ve çarpıcı türlerin seleksiyonları içermektedir. Himalaya ve Güney Amerika en büyük koleksiyonlardır ayrıca Tromsø kışında korunmadan hayatta kalan bitkiler de dahil olmak üzere ayrı bir Afrika koleksiyonu da bulunmaktadır. Özellikle taşkıranotu, çuha çiçeği ve kantaron bahçede bulunan en zengin türlerdir.

Mount Fløya


Teleferik, Tromsdalen'de bulunan Solliveien sadece dört dakikada Storsteinen Dağ çıkıntısına ulaşmaktadır. 421 metre yükseklikteki, iki gondolun 28 yolcu kapasitesi bulunmaktadır. Üst istasyondaki görüntüleme platformundan, Tromsø ve çevresindeki adaların, dağların ve fiyortların büyüleyen manzarasını izleyebilirsiniz. Fjellstua adlı restoranda leziz akşam yemeğinin tadını çıkabileceğiniz gibi, kahvaltı gibi hafif yemeklerini de yiyebilirsiniz. Teleferik, kış sezonunda (16 Ağustos - 14 Mayıs) saat 10 ile 22 arasında hizmet vermekteyken 15 Mayıs - 15 Ağustos yaz sezonunda saat 10 ile gece 1 arasında faydalanabilirsiniz.

Tromsø Katedrali


Tromsø Katedrali, (Tromsø domkirke) Nord-Hålogaland Piskoposluğu'nun bulunduğu yerdir.  Bu katedral, ahşaptan yapılmış tek Norveç katedrali olduğundan dikkat çekicidir. Kilise kulesi ve batı cephesindeki ana giriş ile Gotik Revival tarzında inşa edilmiştir. Muhtemelen dünyanın en kuzeydeki Protestan katedralidir. Norveç'in en büyük ahşap katedral Tromsø Katedrali, 1861 yılında inşa edilmiş ve Christian Heinrich Grosch tasarlamıştır.

Elverhøy Kilisesi


Elverhøy Kilisesi (Elverhøy kirke), Nord-Hålogaland Piskoposluğundaki Tromsø bölgesinde bulunan Elverhøy cemaatinin bir parçasıdır. 

Kilise, 1971'de bugünkü araziye inşa edilmiş fakat 1803 yılında bugünkü Tromsø Kilisesi'nin bulunduğu alana yapılmıştır. 1861 yılında bu alana yeni bir katedralin inşa edilmesiyle, Elverhøy Kilisesi sökülmüş ve şehir sınırının birkaç yüz metre ilerisine taşımıştır. Arktik Katedrali'n 1965 yılında inşa edilmesinden sonra kilises bir kez daha sökülerek bugünkü bulunduğu bölgeye aktarılmıştır.

Kırmızı ahşap kilise yaklaşık 435 kişilik kapasitesi bulunmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.