Header Ads

Yanlışlıkla Turizm Merkezi Olan Norveç Köyü


Normal olarak bayağı küçük bir köy olan Norveç'in Fossmork Köyü, Google Haritaları’nda son zamanda meydana gelen bir yanlıştan dolayı oldukça meşhur bir turistik cazibe merkezi haline gelmiştir. Google kendi haritalarında oluşan bu hatadan dolayı Norveç'in Preikestolen fiyordunu arayanlar aslında yanlışlıkla kendilerini bu noktaya 30 kilometre ileride olan Fossmork köyünde buluverdi ve bu sayede küçük bir köy aniden turizmin can damarı haline geldi.

Fossmork'ta hayatını sürdüren ve aslen de buralı olan Helge Fossmark özellikle yaz aylarında Fossmork köyüne çok sayıda tur otobüsünün turistleri gezi olarak bu köye getirmeye başlamıştır.

Helge Fossmark gelen ziyaretçilerin hemen hemen tamamının fiyordun yanlış tarafında bulunduklarını gezi esnasında bilmediklerini ve Fossmork köyünün yaz aylarında ortalama olarak günde 10-15 aracı misafir ettiklerini de sözlerine ekledi.

Fossmork köyünün yerlilerinden olan diğer bir sakini Gunnar Boe da kafası bu durumdan dolayı karışan çok sayıda turistin kendisini durumu anlamak için ziyaret ettiğini belirtti.

Hemen her gün Preikestolen fiyorduna gittiklerini belirten turistlerin hiçbir konuyu tam olarak doğru anlamadıklarını söyleyen Gunnar Boe Google Haritaların hatasından dolayı turistlerin Lysefjord Köprüsü'nü kullanarak Fossmork köyüne geldiklerini, işledikleri yol haritasının oldukça küçük bir yol olmasından dolayı turistlere aslında geri dönmeleri gitmelerini söylediklerini ve bu durumun da turistleri hayal kırıklığına uğrattıklarını, turistlerin Fossmork köyünden dürbünle Preikestolen fiyordunu seyrettiğini, bu durumun da bayağı komik bir durum olduğunu sözlerine ekledi.

Bu olayın yayılmasının ardından da Google özellikle bu gibi sorunların geri bildirilmesi için programı kullananlara genel olarak bir duyuru yapmıştır

Fossmork köyü Avrupa'da turistlerin birdenbire hücumuna uğrayan ilk en küçük yerleşim birimi de değildir. İngiltere'de de küçük bir yerleşim alanı olan Kidlington, Oxfordshire de geçtiğimiz yıl yine benzer şekilde birden bire Çinli turistlerin hücumuna uğramış ve buraya gelen turistler gerçek İngiltere hissinin ne olduğunu anlamak için bu yerleşim yerine geldiklerini söylemişti.

2 yorum:

 1. Dæven, har du brukt google translate?!?:-) Haber bayagi ilginc ve gazetelerde cikti ama sayfa tasarlayicimiz google translate kullanmis. Neyse yinede eline saglik.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle geri bildirimizin için teşekkürler.

   Siteye yaklaşık 10 yazar arkadaşımız yazı gönderiyor. Haliyle hepsinin yazı kalitesi de aynı olmuyor. Biz de olabildiğince müdahale etmemeye çalışıyoruz :)

   O yüzden zaman zaman içerik standartları birbirini tutmuyor. Teşekkür ederiz :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.