Header Ads

1000 Yıllık Viking Kılıcı


Yapılan çalışmalarda areologlar Vikinglerin son dönemine ait olduğu düşünülen Wessex Kralı Ethelred hükümdarlığından kalan işlemeside Hristiyanlık figürlerinin bulunduğu bir kılıç keşfetmiştir. Vikind döneminde Hristiyan kültürüne ait figürlerinin çok nadir olması nedeniyle Vikinglerin son dönemine ait 11. Yüzyıl eseri olduğu düşünülmüştür.

Norveç Kültürel Tarih Müzesi’nden olan ve kılıcı bulan arkeolog ekibinden olan Camilla CecilieWenn kabzası altın işlemeli olan kılıcın bulunduğu mezarın etrafındaki diğer 20 mezardan daha büyük olduğunu söylemiş ve bu mezarın önemli birine ait olabileceğini belirtmiştir.

Yapılan araştırmalar mezarın M.S 1030- 35 yılları arasına ait olabileceğini düşündürtmüş ve henüz deşifre edilememiş olan işlemelere sahip kılıcın yanında savaş baltasınında gömülü olduğu açıklanmıştır. Savaş baltasının kabzasının pirinçten yapılmış olması Vikinglerin İngiltere ile savaşsı sırasında kullanılmış olan bir silah olduğuna işaret etmiş ve Thames Nehri’nde buna benzer baltaların bulunmuş olduğu hatırlatılmıştır.

Arkeologlar kılıcın bulunduğu bölgede ki bir kaya üzerinde eski Nordik dilinde ‘Arnstein bu kayayı oğlu Bjor’un anısına diktirdi. O Knud İngiltere'ye gittikten sonra ölü buldu. Tanrı tektir.’ Yazısını bulmuşlardır. Bu kayanın kılıcın sırrını çözeceğine inanmaktadırlar.

Arkeologlar mezarda yatan kişinin Arnstein olduğunu ve kılıcı da oğlunun anısını yaşatmak için onunla birlikte gömüldüğünü düşünmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.