Header Ads

Norveç Varlık Fonu İle İlgili Gerçekler

Norveç'in 960 milyar dolarlık ulusal varlık fonu, dünyanın en büyük fonudur. Bu fon hakkında bazı gerçekler:

- 1998 yılında kurulan varlık fonu, petrol ve gaz üretiminden gelen devlet hasılatını gelecek nesillere yatırım yapmaktadır. O zamandan beri hedeflenen yüzde 4 hedefinin altında kalarak yüzde 3.79 seviyesindeydi.

- Fon, Norveç ekonomisinin iki buçuk katı kadar büyüdü. Büyüklüğü, Norveç'teki her erkek, kadın ve çocuk için 185.000 dolara eşittir.

- Fon, Norveç Merkez Bankası'nın bir birimi olan Norges Bankası Yatırım Yönetimi(NBIM) tarafından yönetilmektedir. Merkez bankası yönetim kuruluna ve Norveç parlamentosuna tarafından takip edilmektedir.


- Varlık fonundan yalnızca yurt dışında hisse senedi, tahvil ve gayrimenkul yatırım yapabilmekte ve yatırım küresel hisse senetlerinin ortalama yüzde 1,3'üne sahiptir.

- Ekonominin aşırı ısınmasını önlemek için, Norveç hükumeti fonun toplam değerinden yalnızca sınırlı bir miktarda yararlanabilmektedir.

- Yakın zamana kadar mali harcama kuralı ("handlingsreglen") ile, fonun ulusal bütçeler için hedeflenen değere yani yüzde 4'ü kadar ulaştı. Fakat şu anda bu yüzdelik 3'e düşmüştür. Bunun sebebi ise fonun büyümesine rağmen  gelecek nesiller için getirisinin daha küçük olacağından duyulan endişedir.

- Fon, aynı zamanda etik bir göreve sahiptir. Yatırım yapılamayacak şirketler arasında tütün, nükleer silahlar veya anti-personel mayınları üreten şirketler vardır. Şimdiye kadar 66 şirket etik gerekçelerle dışlanmıştır.

- Fonun 2016 yılı sonunda en büyük hisselerin bulunduğu ülkeler sırasıyla Birleşik Devletler (fon değerinin yüzde 37,2'si), İngiltere (yüzde 9,1) ve Japonya (yüzde 8,3)'dır.

- 31 Mart itibariyle en büyük üç hissesi Apple, Nestle ve Royal Dutch Shell şirketlerine aitti.

- 31 Mart tarihi itibariyle üç büyük devlet tahvili  ise ABD Hazineleri (67 milyar dolar), Japon devlet tahvilleri (22 milyar dolar) ve Alman devlet tahvillerine (13 milyar dolar) dayanmaktaydı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.