Header Ads

Trondheim'de Gezilecek 10 Yer


Norveç'in en kalabalık üçüncü ve en büyük dördüncü kenti olan Trondheim, aynı zamanda ülkenin en eski yerlerinden biridir. Bir yarımada üzerinde kurulmuş bu şehir Orta Norveç'te yer almaktadır. Sør-Trøndelag eyaletinde yer alan Trondheim öğrenci, teknoloji, kültür, bisiklet ve yemek kenti olarak nitelendirilmektedir.

M.S. 997 yılında Vikingler tarafından ticari bir merkez olan Trondheim, 1217 yılına kadar Norveç'in başkenti olma ayrıcalığına sahipti. Kent, 1152 yılından 1537'de Lüteryan Protestancılığı'nın başlamasına kadar Norveç'in Nidaros Katolik Başpiskoposluğu merkezi olduğu için uzun yıllar Nidaros olarak adlandırılmıştır.

Özellikle, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Norveç Bilim ve Sanat Üniversitesi(NTNU)'nin bünyesinde bulunan 39.000 öğrenci ile bir öğrenci kenti haline gelmiştir. NTNU, aynı zamanda kentin yüksek bir inovasyon seviyesinin olmasına katkı sağlamıştır.

Trondheim şehri, caz, blues, oda müziği, dünya müziği, rock ve pop gibi birçok festivale ev sahipliği yaparak, canlı bir kültürel yaşam olanı oluşturmuştur. En iyi bilinen ve en kapsamlı festivali, St. Olav Kültür Festivali'dir.


Şehir, bisikletçiler için harika bir yerdir. Mükemmel bisiklet yolları şehrin merkezine ve çevresine götürürken, pastoral eski şehir Bakkalandet'te bulunan dünyanın ilk bisiklet asansörü popüler turistik alanlardandır. Yıllık düzenlenen yiyecek ve bira festivalleri, Norveç'in popüler pazarı, birkaç yerel bira fabrikaları ve yerel yemek odaklı birçok mükemmel restoran, Trondheim'i bir yemek kenti haline getirmiştir.

Kuzey Norveç'te yer alan bölgeler gibi, Mayıs ortasında Temmuz ortasına kadar gün batmamaktadır. Ağırlıklı olarak denizden gelen ılıman iklimden yararlanmaktadır. Çevresinde bulunan alanlar ile güzel bir kayak deneyimi yaşamanızı sağlamaktadır.

Nidaros Katedrali


Dünyanın en kuzeydeki orta çağ katedrali Nidaros Katedrali ve Norveç'in ulusal kutsal alanıdır. Nidaros Katedrali, Tronheim'de bulunan en popüler turistik yerlerden biridir.

Kral Olav Kyrre tarafından Norveç'in koruyucu azizi St. Olav'ın mezarı üzerinde inşa edilen katedral, İskandinavya'nın en görkemli katedrali olarak kabul edilmektedir. Krallar, Nidaros Katedrali'nde vaftiz edilmiş ve gömülmüştür. Ayrıca 1814 yılından beri Norveç Anayasası'nda hükümdarların Trondheim Katedrali'nde taçlandırılması gerektiği belirtilmiştir.

1070 yılında inşasına başlanmasına rağmen, katedralde kullanılan en eski parçalar 12. yüzyılın ortalarından beri varlığını sürdürmektedir. Haç şeklindeki kilisenin yan kolları ve papazlar meclisi binası İngiltere'nin Norman mimarisinden etkinlenmiş geç Romensk tarzdadır. Görkemli güney kapısı 13. yüzyılda büyük nef ve kule ile birlikte yapılmıştır. Nidaros Katedrali, 1531, 1708 ve 1719 yıllarında çıkan yangında büyük hasar görmüştür ve bu yangınlar katedralin batı kısmının yarısını harabe haline getirmiştir.

Trondheim Limanı


Trondheim'in Nidelva Nehri ağzındaki eski liman bölgesini görülmeye değer alanlardandır. Suyun üzerine bulunan kazıkların üzerine inşa edilmiş renkli eski ahşap depoların etrafında dolaşarak bu muhteşem manzarayı izleyerek saatlerce vakit geçirebilirsiniz. Bu depoların birçoğu zamanla şık butiklere ve yüksek kaliteli evlere dönüştürülmüştür. Limanda bulunan çeşitli turlara katılabilirsiniz. Model gemileri ve kentin denizle olan köklü bağlantısını sergileyen Trondheim Deniz Müzesi'ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Başpiskopos Sarayı


Orta Çağ Başpiskopos Sarayı (Erkebispegården), İskandinavya'da bulunan türünün eski binası, aynı zamanda Avrupa'nın en iyi korunan saraylarından biridir. Sarayın yapımına, 12 yüzyılın ikinci yarısında başlanmıştır. 1537'deki Reformasyona kadar başpiskoposun konutuydu.

Sarayın batı kanadı, Norveç Kraliyet Kıyafetleri sergisi, vikinglerden II.Dünya Savaşı'na kadar olan ordu tarihinin anlatıldığı Ordu Müzesi ve Direniş Müzesi'ni barındırmaktadır. Güney kanadında ise Başpiskopos Saray Müzesi yer almaktadır. Bu müzede, Nidaros Katedrali'nden orijinal heykeller ve arkeolojik bulgular sergilenmektedir. Ziyaretçiler, arkeologlar tarafından bulunan darphaneyi de göreceklerdir.

Ringve Müzesi


1952'de Victoria Bachke tarafından kurulan Ringve Müzesi, Norveç'in müzik ve müzik enstrümanları ulusal müzesidir. İki daimi sergiye ev sahipliği yapar;

Köşk bölümünde bulunan müze (Nisan-Ekim ayları arasında ziyaret edilebilmektedir.), Avrupa müzikal geleneğinden aletleri içerir. Köşkte bulunan müze kurulumundan bu zamana kadar çok iyi korunmuştur ve en eski koleksiyonlardan oluşmaktadır. 

Ambar bölümünde yer alan diğer müze ise modern ses ve ışık teknolojisine sahip bir sergi alanıdır.

Rockheim


Norveç'in pop ve rock müziğe ithaf edilen bu eğlenceli müze, 20120 yılında açılan yeni cazibe merkezidir. Liman alanında yer alan müze, 1950'lerden başlayarak günümüze kadarki Norveç'in en iyi popüler müzik sergisidir. Müzede şehrin büyüleyici manzarasına sahip bir restoran da bulunmaktadır.

Stiftsgården (Kraliyet Konutu)


1778'de özel danışman Christine Schøller tarafından yaptırılan Stiftsgården, Trondheim gelen kraliyet ailesi  tarafından resmi konut olarak kullanılmaktadır. Avrupa'nın en büyük ahşap saray olan bu köşk 1800'den beri kraliyet ailesine ve konuklarına hizmet vermektedir. 

Sverresborg - Trøndelag Halk Müzesi


Sverresborg - Trøndelag Halk Müzesi, Kral Sverre'nin orta çağ kalesinin kalıntıları çevresinde kurulan kültürel tarih müzesidir. Ahşap yapıların ve Trondheim ve Trøndelag manzaraların bulunduğu bu büyük açık hava müzesi, bina içinde bulunan "Yaşamın Resimleri" sergisini barındırmaktadır. Sergide, son 150 yıldaki bölge hayatı ve "Trønder Gelini" tiyatrosu, kayak ve telekom müzeleri yer almaktadır. Sverresborg - Trøndelag Halk Müzesi'nde çocuklar için birçok etkinlik sunulmaktadır.

Keşiş Adası (Munkholmen)


Munkholmen, 13000 m2'lik küçük bir alanda yer alan büyüleyici bir tarihe sahip bir adadır. Trondheimfjord'dan sadece bir kilometre uzaklıkta bulunan bu ada, Viking döneminde, Norveç'in ilk manastır olarak kullanılmış ve Benedictine keşişlerine ev sahipliği yapmıştır. 17. yüzyılda yeni bir kale inşa edilerek ada bir  hapishaneye dönüştürüldü. Son olarak, Nazi döneminde Norveç'i işgal etmede kullanılan adaya, o dönemde Almanlar tarafından yeni surlar eklenmiştir.

Trondheim Pazar Alanı (Torget)


Trondheim'i keşfetmeye başlamak için iyi bir nokta olan şehir merkezi, Trondheim Pazar Alanı'dır. Meydanın merkezinde uzun boy sekizgen sütun, 1923 yılında inşa edilmiş ve 995-1000 yılları arasında hüküm süren Norveç Kralı Olav Tryggvason'ın heykelini taşımaktadır. Olav Tryggvason aynı zamanda Trondheim'ın kurucusu olarak kabul edilmektedir.

St. Olav Festivali


Trondheim'in St Olav Festivali, Norveç'in koruyucu azizlerini kutlayan 10 günlük bir etkinliktir. Konserler, resimler, resital ve operalara kadar geniş bir program yelpazesi içermektedir. Bununla birlikte, ana özelliği geleneksel Nidaros Oyunu, iyileştirilmek üzere St Olav'ın türbesine giderek kör bir köylünün öyküsünü vurgulayan dokuz sahnelik bir oyun, oynamaktadırlar.

1 yorum:

  1. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Trondheim Norveç'te en çok gezmek istediğim yerlerden.:)

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.