Header Ads

Aquavit Nedir?


İskandinav ülkelerin milli içkisi sayılan Aquavit patatesten damıtılan alkolle yapılmaktadır. Daha sonra çeşitli baharatlarla renklendirilip tatlandırılır. İçerisinde bulunan en baskın baharat kimyondur. Alkol oranı yüksek olan Aquavit rastlantılar sonucu oluşmuş bir içkidir. ‘Hayat suyu’ anlamına gelen Aquavit’in piyasaya sürülmeden önce Ekvator’u iki kere geçmesi gerektiğine dair bir rivayet vardır. Aquavit’in hikayesine göre: Norveçli bir içki üreticisi 1850 yılında yaptığı Aquavit içkisini Avustralya’ya götürmeye karar verir ve içkileri gemiye yüklemek amacıyla fıçılara yüklerler. Fakat çalışanlar yanlışlıkla Sherry-alkolle tatlandırılmış özel kırmızı şarabın saklanmış olduğu fıçılara doldurmuşlardır. Uzun bir yolculuktan sonra gemi Avustralya’ya varırı. Fakat içkinin sahibi Avustralya’ya gelemeden ölmüştür. Bunun üzerine geminin kaptanı fıçıları tekrar Norveç’e götürmeye karar verir. Fıçılar içkinin sahibinin tüccar yakınlarına teslim edilir ve açıldıktan sonra ortaya çıkan içki herkesin şaşırmasına sebep olur. Aquavit yolculuk sırasında içinde bulunduğu fıçının sherry alkolünü iyice içine çekmiş ve başka bir içkiye dönüşmüştür.

Bu olaydan sonra üretici firma bütün Aquavit içkilerini aynı yoldan geçtikten sonra piyasaya sürmüştür. Bu gün Aquavit’in ekvatoru iki kere geçme işlemini Wilhelm Wilhemsen şirketi üstlenmiştir. Her şişenin arka yüzündeki etikette içkinin ekvatoru geçiş tarihi ve yolculuk ettiği geminin adı yazmaktadır.

2 yorum:

  1. Noel zamaninda domuz kaburgasi ile Gilde Juleaquavit, yazin ise deniz urunleri ile Løiten Sommer aquavit yok eger yaban hayvanlarinin yaninda icmek istiyorsaniz Arvesølvet aquavit'i tavsiye ederim.
    Butun bunlarin yanindada olmazsa olmazi tabiiki hjemmebrygget øl ( ev yapimi bira ).

    Ovunmek gibi olmasin ben bunlarin hepsini yapiyorum.:-)

    YanıtlayınSil
  2. bos zamaniniz varsa biryerlerden birseylerden uzaklasmak istiyorsaniz kendinizi tanimak ic dunyanizi kesfetmek istiyorsaniz Norvecte yasayin cunku orada hayat olarak bildigimiz sosyal faliyetlerini bir tanesini bulamazsiniz , soguk , kar ve uzun kis en dogal iklimidir insanlari sosyal olmaktan cok uzak kendi icine kapali bir yapilari vardir .. Ekonomileri cok iyi idi ama simdi o da kalmadi , bir Norvecli kendi icin en guzel yasami yasiyormus gibi inaniyor cunku Okuzun dunyasi gordugu yer kadardir bunu ben demiyorum Norveclilerin kendileri soyluyor bugune kadar sadece vardim ama hissetmiyordum diyor bir emekli Thailanda gidene kadar ve burda yasadigimi ve var oldugumu hissediyorum diyor .... 20 yil yasadim hicbirsey anlamadim ,,,,,, Tavsiye etmiyorum havasi kotu olan bir yerlerde yasamayin derim

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.