Header Ads

Başbakandan Amazon Fonu Uyarısı

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer ile Oslo’da yaptığı görüşme sonrası basına açıklama yaptı.

Brezilya’ya yapılan ‘Amazon Fonu’ olarak verilen 1 milyar dolardan fazla  yardımın ormanların yok edilmesinin önüne geçilmezse kesileceği uyarısında bulunulduğu açıklandı.

Stonberg basına yaptığı açıklamada ‘2016’daki ormansızlaşmaya ilişkin açıklanan ön sonuçlar doğrulanırsa bu durum 2017’deki yüklü ödemenin azalmasına yol açacak’ dedi.

Konu ile ilgili olarak Brezilya tarafından yapılan açıklamada başkan Temeri Ulusal Kongre tarafından onaylanan, Para eyaletinin Jamanxim bölgesindeki Ulusal Parkın 600 bin hektarlık alanının korunmasını engelleyen yasa tasarısını kısmen veto ettiğini söyledi. Bunun üzerine Çevre Bakanlığı yeni bir yasa tasarısı hazırlayacaklarını açıkladı.

Ulusal Kongre’den geçen yasa tasarısı Ulusal Parkın sınırlarını değiştirip yeni bir çevre koruma bölgesinin önünü açıyor. Fakat çevre koruma bölgelerinin korunma kriterleri ulusal parklara göre daha zayıf olmadı bu gölgelerin tahribatına engel olmuyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.