Header Ads

Max Manus Filmi


Norveç, Danimarka, Almanya ortak yapımı filmin çıkış tarihi 2008 yılıdır.

Film II. Dünya Savaşı’nda Norveçli bir askerin başından geçenleri anlatmaktadır. Gerçek hayattan yola çıkarak tarihte yaşanmış olayları temel alan filmin başkahramanı asıl adı Máximo Guillermo Manus olan 1914-1996 yılları arasında yaşamış olan Norveçli bir askerdir. II. Dünya Savaşına katılmış ve Nazilere karşı pek çok sabotaj gerçekleştirmiş ve yaşadığı dönemde Norveç’in en önemli nişanı olan Krigskorset Med Sverd ( kılıçlı savaş haçı) ile iki kez ödüllendirilmiştir.

Max Manus sıcak savaş döneminde Finlandiya’da cephede çarpışmış ve kendisiyle birlikte savaşta bulunan arkadaşlarının çoğunun ölümüne şahit olmuştur. Finlandiya’da yaşadıklarından dolayı kötü zamanlar geçiren Max Manus daha sonra Nazi yönetimindeki Norveç’e geri döner. Düşmana karşı oldukça sert ama aslında çok duygusal olan Max Manus artık arkadaşlarının yaralanmasına bile tahammül edemez hale gelirNorveç’e döndüğünde Nazilerle mücadele etmeye başlayan ve Norveç Direnişine katılan Max Manus ifşa olunca İskoçya’ya kaçar. Almanlar tarafından aranan bir düşman haline gelen Max Manus’un büyük bir görevi vardır: Alman gemilerini bombalamak.

II. Dünya Savaşı’nın en ünlü sabotajcılarından biri olan Max Manus’un savaş döneminde başından geçenlerin anlatan filmde pek çok II. Dünya Savaşı konulu filmden farklı olarak fazlaca diyaloğa yer verilmiş ve kahramanların ruh halleri ile psikolojik durumları seyircilere aktarılmıştır. Filmin sonunda savaş sırasında yaptıklarıyla halkı için kahramanlaşan Max Manus’un savaş sonrası düşüşüne de tanık olacaksınız.

Tür: Aksiyon –Biyografi-Dram-Savaş-Tarih
Süre: 118 Dakika
Yönetmen: Joachim Roenning- Espen Sandberg
Oyuncular: Aksel Hennie , Ken Duken , Ron Donachie , Jakob Oftebro , Petter Næss
Senaryo: Thomas Nordseth-tiller
Yapımcı: Sveinung Golimo , John M. Jacobsen

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.