Header Ads

Norveç Kralı I. Harald (872-933)

Norveç topraklarının tamamında egemenlik kurmayı başarmış ilk kral olan Sarışın Harald ya da Güzel Saçlı Harald lakablı I.Harald Küçük Viking Krallıklarından Kara Halfdan’ın oğludur. Nerede doğduğu ve nerede öldüğü bilinmeyen Sarışın Harald 9. Yüzyılda yaşamış ve Norveç Devletinin temellerini atmıştır.

I.Harald babası öldükten sonra 860 yılında Güneydoğu Norveçin kralı olmuş ve altı yıl sonra diğer viking krallıklarını kendi egemenliğine almak için bir yayılma politikası yürütmeye başlamıştır.

Hafrs-Fjord Deniz Savaşı (872) sırasında kendisiyle mücadele eden diğer viking topluluklarını kılıçtan geçirmiş ve otoritesini kabul etmeyenler Norveç topraklarından göç etmek zorunda kalmıştır. I. Harald’ın otoritesine boyun eğmeyince Norveç’te yaşayamayacaklarını anlayıp göç etmek zorunda olanların topraklarına devlet adına el koyulmuştur.

I.Harald’ın hüküm sürdüğü dönemde İskoç Adaları Norveç denetimine alınmış, İzlanda Adası yerleşime açılmış ve kuzey Norveç’in ticaret yolları devlet denetimine bağlanmıştır.

Viking deniz gücünün zirve yaptığı dönem olan Sarışın Harald dönemi 930 yılında krallığını oğullarından biri olan Kanlı Balta lakaplı Erik’e bırakmasıyla kapanmıştır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.