Header Ads

Norveç Nordland Eyaleti

Norveç'in orta kısmına yakın bir konumda bulunan Nordland Eyaleti, 426,95 km2'lik bir yüz ölçümüne sahiptir. Nordland nüfusu, ortalama 240.000 civarındadır ve eyalette toplam 44 belediye birimi bulunmaktadır.

Armasında sarı üzerine siyah bir Viking gemisi bulunan Nordland Eyaleti'nin dini çoğunluğunu %89.92 ile Hıristiyanlar oluşturmaktadır. İslam dini %0.43, Budizm %0.06 ve diğer inançların oranı ise %9.59'dur.

Eyaletteki belediyelerin listesi şu şekildedir:

Alstahaug, Andøy, Ballangen, Beiarn, Bindal, Bø, Bodø, Brønnøy, Dønna, Evenes, Fauske, Flakstad, Gildeskål, Grane, Hadsel, Hamarøy, Hattfjelldal, Hemnes, Herøy, Leirfjord, Lødingen, Lurøy, Meløy, Moskenes, Narvik, Nesna, Øksnes, Rana, Rødøy, Røst, Saltdal, Sømna, Sørfold, Sortland, Steigen, Tjeldsund, Træna, Tysfjord, Værøy, Vågan, Vefsn, Vega, Vestvågøy, Vevelstad.

Bu belediyeler içerisinde en kalabalık nüfusa sahip olan yer, 45.000 kişi ile Bodø şehridir. Bodø şehrini 10.000 kişilik nüfusu ile Vestvågøy Adası ve 9.000 kişilik nüfusu ile Vågan Adası takip etmektedir.

Eyaletteki şehir ve kasaba statüsündeki yerleşim yerleri ise şunlardır: Bodø, Narvik, Brønnøysund, Fauske, Leknes, Mo i Rana, Mosjøen, Sandnessjøen ve Sortland.

Eyaletteki şehirler hakkında detaylı bilgi için Norveç Haritası sayfasından yararlanabilirsiniz.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.