Header Ads

Norveç Somon Balığı Özellikleri

Tatlı su ve denizlerin cesur göçmeni Somon Balığı Atlantik ve Büyük Okyanusta kalabalık sürüler halinde ve Kuzey Yarım Kürenin ılıman denizlerinde yaşamaktadır.

Somon Balığının Türleri 

Demirkafa Somonu
Kırmızı Somon
Atlantik Somonu
Kral Somon
Köpek Somon
Pembe Somo
Gümüş Somon

Cesur Somon Balığı

Yapı itibari ile yırtıcı, cesur, çevik ve bir o kadar da iştahlı olan Somon balığının karakteristik özelliklerinden biri sırtının gerisindeki dikensiz yağ yüzgecine sahip olmasıdır. Aynı zamanda baş bölgesi pulsuz olan somon balığının rengi, kaç yaşında olduğuna ve beslenme alışkanlığına göre değişiklik göstermektedir.


Somon balığı boyu 1 metre civarında ve 10-16 kg aralığında olan büyük bir balıktır. Bu ölçüler somon balığının türüne göre farklılık göstermektedir. Kral Somon olarak bilinen tür 2 metre civarında boyu ve 50 kg ulaşan kilosu ile en büyük somon balığı türüdür.

Somon balıkları ilkbahar mevsiminde üreme dönemine girmektedir. Bu dönemde tatlı sulara göç eden somon balığı yumurtalarını suların en derin yerine bırakmaktadır. Bu yumurtalar 6 ay kadar sonra açılmakta ve parr olarak adlandırılan yavru somon balıkları dünyaya merhaba demektedir.

İlk birkaç yılını nehirde geçiren Parr denize göç ettiği zaman Swolt olarak adlandırılmaktadır. Somon balığının cesurluk simgesi haline gelmesinin sebebi Swolt olan somon balığının üreme döneminde kendi yavrularının bırakabilmek için akıntının tersi yönünde yüzerek nehir diplerine inmesidir.

Norveç Somonu ve Ekonomi

Hem tatlı sularda hem de denizde yaşayabilen somon balıkları ekonomik açıdan çok önemlidir. Hem besin değerinin yüksek olması hem de büyük bir balık olması sebebi ile pahalı olan somon balığının ayrıca Rusya nehirlerinde yaşayan türünden elde edilen yumurtlar ile pahalı ve kaliteli ola ‘japon havyarı’ yapılmakta ve tüm dünyaya satılmaktadır.


Norveç Mutfağında Somon Balığı 

Somon Balığı tabi ki Norveç’te en çok tüketilen balık türlerinden biridir.Somon Balığının Norveç yemek kültüründe çok özel bir yeri bulunmakta özellikle onun zorlu hayat hikayesi Somon Balığına duyulan saygıyı arttırmaktadır. Fakat Norveçlilerin dikkat ettiği bir nokta bulunmakta ; çiftlik değil deniz somonu olmalıdır. Çünkü somonun başından geçen zorlu hikayesinin ona lezzetini veridğine inanılmaktadır.


Somon Balığının Faydaları

Hemen herkesin lezzeti için yemeyi tercih ettiği somon  balığı damak tadına hitap ettiği kadar sağlıklı ve besleyici olmasıyla da öğünlerimizin önemli bir besin kaynağıdır.

  • Protein ve Omega-3 yağ asitleri açısından zengin
  • B12 vitamini deposu

Düzenli somon balığı tüketiminde pankreas, kolon,ağız ve mide kanserini önlemeye yardımcıdır.

Pulmoner Emboliye olarak bilinen kan pıhtısının akciğerin ana damarlarından birini tıkaması durumuna karşı vücudu korumaktadır.

Düzenli tüketiminde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan makula dejenerasyonunu engellemektedir.

Yağlı bir balık olması sebebiyle kadınlarda meme kanseri riskini azaltmaktadır.

Hastalıklardan korumanın yanında cildi güzelleştirip kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

1 yorum:

  1. Güven İslamoğlunun bu Norveç Somonu üzerine yaptığı Yeşil Doğa programı mevcut. Somon Balığı hakkında bilgilendirici ve epey güzel bir programdı. Şuradan inceleyebilirsiniz:
    Norveç Somonu

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.