Header Ads

Preikestolen Kayası


Norveç’in Stavanger bölgesinde yer alan Preikestolen uçurumu ziyaretçilerini fazlasıyla heyecanlandıran bir yüksekliğe ve manzaraya sahiptir.

Stavanger bölgesinin Jorpeland ilçesinde yer alan Preikestolen uçurumu 604 metre yüksekliğe sahip olup araçla katedilen mesafeden sonra 3,8 km yaklaşık üç saat kadar süren tırmanıştan sonra zirveye ulaşılmaktadır.

Preikestolen’i ziyaret etmek isten gezginlerin öncelikli olarak Stavanger’e ulaşmaları gerekmektedir. Bu bölgeye genellikle Bergen ya da Oslo üzerinden toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanmaktadır. Araç kiralamak isteyen gezginler yol boyunca tabelalara dikkat etmelidir. Feribot ile yapılan 40 dakikalık yolculuk sonrası Sandvikvag İskelesi’ne ulaşılmaktadır. Daha sonra yeşillikler arasında bir saat kadar süren kara yolculuğu sonrası ikinci feribota binilmektedir. En son Lauvik’e ulaşmak için bir feribot daha kullanılmaktadır. Biraz karmaşık ama keyifli bir yolculuktan sonra Preikestolen’e ulaşılmaktadır.

Preikestolen’i ziyaret etmek için toplu taşıma araçları daha kısa süreli bir yolculuk imkanı sunmaktadır. Ayrıca  Oslo üzerinden  7 saatte Stavanger’e ulaşmak mümkündür.

Preikestolen’i ziyaret edecek gezginler için Stavanger’de pek çok konaklama imkanı bulunmaktadır. Şehir merkezine yakın konaklamak isten gezginlere St Svithun Hotel, Stavanger Housing ve Nedre Dalgate otellerini tavsiye ederiz. Ayrıca Stavanger’de daha ekonomik konaklama imkanları ve farklı dönemlerde indirimler yapan fırsat otelleri de bulunmaktadır.

Preikestolen’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tırmanışınızdan birkaç gün önce yağmur yağdıysa bölgede çamur ve balçıklarla karşılaşabilirsiniz.

Yolun uzunluğu ve tırmanış zahmeti düşünülürse bütün bir günü Preikestolen’e ayırmanızı tavsiye ederiz.

Sırt çantanıza yiyecek koymayı unutmayın.

Tırmanırken çok terleyeceksiniz mutlaka yanınızda havlu bulundurun.

Tırmandıkça rüzgarın şiddeti artmaktadır çantanıza yedek mont koymayı unutmayın.

Dağ tırmanışı için uygun kaymayan ayakkabılar giymelisiniz.

2 yorum:

  1. Çok değerli bilgiler vermissiniz lakin. Kimse zahmet edip te Teşekkür etmemiş. Dünya turu listemde ilk sıralarda dır NORVEÇ. Takip ediyorum sizi Sevgiler Saygılar

    YanıtlayınSil
  2. Çok güzel bir anlatım. Çok yardımcı oldu.Tesekkur ederiz.

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.