Header Ads

Stavanger'de Gezilecek Yerler

 

2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Stavanger Norveç’in 4. Büyük kentidir. Liman kenti olan Stavanger kuruluşu Viking dönemine kadar uzanan önemli bir ticaret bölgesidir. Son dönemlerde petrol alanında önemli adımlar atan ketin ekonomik açıdan büyümesi 19. Yüzyılda gelişen balık endüstrisi ile olmuştur.

Stavanger ticari öneminin yanında mimari yapıları ve festivalleri ile kültür sanat kentidir. Avrupa’nın en çok ilgi gören konser salonuna sahip olan kent doğal güzellikleri ile de turistleri kentine çekmektedir.

Golf-Stream akıntısının etkisi altında olan Stavanger kenti ılıman bir iklime sahiptir. Özellikle kışın çok soğuk dönemlerde yaşayan kenti kışın ziyaret etmek isteyenler kar sporlarını yapma fırsatı bulabilirler. Aynı zamanda kent girilebilir sıcaklıkta suları olan plajlara da sahiptir.


Stavanger'de yer alan Stavanger Üniversitesi ülkede kurulan beşinci üniversite olma özelliği taşımaktadır. Şehirde birkaç devlet üniversitesi ve birçok özel üniversite de yer almaktadır.

Küçük bir şehir olan Stavanger’in gündüzleri sakin veya kapalı olan barları gece canlı performanslar veya konserler ile canlanmaktadır. Kentte en çok tercih edilen eğlence mekanları dans kulüplerdir.

Stavanger kenti Norveç mutfağının yemek kültürüne sahip ve özellikle deniz ürünleri ile yapılan yemekleri ile ünlüdür. Kenti ziyaret edecek olan gezginlerin Norveç tatlarından denemeden dönmemelerini tavsiye ederiz.

Preikestolen (Pulpit Rock)


Ziyaretçilerine 604 metre yükseklikten harika bir doğa deneyimi sunun Preikestolen Norveç’te en çok ziyaret edilen yerlerden biri olma özelliğine sahiptir. Harika bir manzaraya sahip olan Preikestolen 2011 yılında CNN Go ve Lonely Planet dergileri tarafından dünyanın en güzel manzarasına ve doğal konumuna sahip yerleri listesine girmiştir.

Kjeragbolten


Sarp kayalıklardan oluşan bir dağ zirvesi olan Kjerag Kayası (Kjeragbolten) muhteşem manzarası ile dağcıların ve doğa yürüyüşçülerinin en çok tercih ettiği yerlerden biridir.

Kongeparken


Batı Norveç’in en büyük eğlence yerlerinden biri olan Kongeparken bünyesinde pek çok park bulundurmaktadır. Çikolata parkından ayı oteline çocukların ilgisini çekecek pek çok alana sahip park her yaştan ziyaretçilerin iyi vakit geçirdiği bir yerdir.

Stavanger Konser Salonu2012’nin Eylül ayında açılan konser salonu 3 büyük salon ve bir küçük arenaya sahiptir.

Stavanger Konser Salonu farklı programlar düzenlenmesinin yanı sıra gala, toplantı ve ödül törenleri gibi  ilgi çekici aktivitelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Bölgenin temel kültür alanı olan konser salonunun programına Stavanger ziyaretinden önce bakmanızı tavsiye ederiz.

Norveç Petrol Müzesi


Petrol teknolojisinin gelişimi hakkında temel bilgi sahibi olabileceğiniz bir müze olan Petrol Müzesinde petrol endüstrisine ait nesne ve modeller, belgesel ve filmler sergilenmektedir.

Her yaşa hitap eden hediyelik eşya dükkanlarının da bulunduğu müzede interaktif sergilerle petrol ve doğal gazın oluşumu ve günümüzde ki kullanımı ziyaretçilere aktarılmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.