Header Ads

Edvard Munch Kimdir?

Edvard Munch Oslo’nun kuzeyindeki Löyten bölgesinde 12 Aralık 1863 tarihinde dünyaya gelmiştir. 1868 yılında annesinin ve 1876 yılında da ablasının veremden ölmesi Edvard Munch’ı derinden etkilemiş ve onun uzun bir dönem hasta ve ölü resimlerinde çok fazla önem vermesine neden olmuştur. 1868 yılında annesi öldükten sonra Edvard Munch’ın eğitimi ile teyzesi alakadar olmuştur.

Christiania Sanat ve Meslek Okulu’nda eğitimine devam eden Edvard Munch 1880 yılında Christiannia’lı Bohemler grubuna katılmıştır.Empresyonist resim tarzı ile yakından ilgilenen Edvard Munch Hayatın Dekorları adlı eserini 1892 yılında sergileme fırsatı bulmuş fakat bu sergi sekiz gün sonra kapatılmıştır. Serginin kapatılmasına sebep olan skandal da Munch’ın tarafında yer alan  sanatçılar Berlin Grubu isimli yeni bir topluluk oluşturmuşlardır. Munch’ın ilk çalışmalarında açık-koyu renkler ve plastik efektler ile hazırlanmış canlı bir anlatım hakimken zamanla renkler kazınıp silinmiş bir solukluğa bürünmüştür.

Edvard Munch pek çok eleştirmene göre en önemli çalışması olarak nitelendirilecek olan günümüzde de önemini ve ününü korumuş olan Çığlık (Skrik) adlı çalışmasını 1893 yılında tamamlamıştır. İnsanın varoluşsal ıstıraplarını ve umutsuzluğunu anlattığı tablosu Mona Lisa’dan sonra sanat tarihinin ikinci en önemli eseri olarak tarihe geçmiştir.


Sadece Norveç kültürüne değil tüm dünyaya şiir, tarih ve din alanında büyük katkı sağlayan ressam Edvard Munch 1908 yılında geçirdiği sinir krizinden sonra hayata bakış açısını biraz değiştirmiş ve daha olumlu bir tavır sergilemeye çalışmıştır.

1937 yılına kadar hayatı olağan seyrinde devam eden Munch o yıl Naziler tarafından dejenere ressam ilan edilmiş ve 82 eserine el konulmuştur. Bu olaydan 3 yıl sonra 1940 yılında Nazi Almanyası ile işbirliği yapan Norveç Hükümetinin Norveç Sanat Konseyi’ne katılma teklifini reddetmiş ve 23 Ocak 1944 yılında Ekely’de ölmüştür.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.