Header Ads

Norveç, Feribotlarını Türkiye'den Alıyor


Yalova - Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret A.Ş yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre hibrit feribot olarak bilinen elektrikli ve akülü feribotlar Norveç için Türkiye tarafından yapılıyor. Denizcilikte dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Norveç hibrit feribot üretiminde Türkiye’ye güveniyor.

Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret A.Ş adına konuşan yönetim kurulu Başkanvekili Orhan Gülcek 2005 yılında Türkiye’nin gemi inşaatı alanında yükselişe geçtiğini özellikle tanker üretiminde markalaştığını fakat 2008 yılındaki küresel krizin ardından tanker veya konteyner gemilerine ihtiyaç kalmadığını sadece özel işlere yönelmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Gülcek basına yaptığı açıklamada petrol fiyatlarındaki dalgalanmanın sektörü büyük ölçüde etkilediğini, petrol çıkaran gemilerin yerine balıkçı gemilerinin yapımına ağırlık verdiklerini söyledi.

Gülcek son olarak balıkçı gemilerini sadece Norveç’e değil denizcilikte gelişmiş olan İngiltere, İzlanda gibi ülkeler için de yaptıklarını söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.