Header Ads

Norveç Kralı Olav Tryggvason

Norveç’in 965- 1000 yılları arasında yaşamış Viking Kralıdır. 995 yılında tahta çıkan Olav Tryggvason Norveç’te Hristiyanlığı yaymak için çabalayan ilk kral olarak tarihe geçmiştir.

Efsaneye göre Olav Tryggvason I.Harald’ın torunu olan Tryggvi Olafsson oğludur. Ve babası II.Harald tarafından öldürüldükten sonra annesi Astrid ile ülkeden kaçmıştır. Kive ve Rusya büyük prensi Aziz Vladimir hizmetinde çalışan dayısına doğru yol alırken esir alınmış ve altı yıl köle hayatı yaşamışlardır.

Daha sonra dayısı tarafından yeterli para verilerek kurtarılmışlardır. Dayısı tarafından himaye altına alınan Olav Tryggvason Aziz Vladimir’in sarayında Viking Savaşçıs olarak yetiştirilmiştir.

Olav Tryggvason 978 yılında II. Etheired’in tahta çıktıktan sonra başlattığı İngiltere-Viking savaşına katılmıştır. Bu savaş 991 yılında İngiltere Kralının haraç vermeyi kabul etmesi ile sonuçlanmıştır.

Olav Tryggvason 994 yılında kendisine daha önce fal bakan bir rahip tarafından Hristiyanlığa kabul elmiş ve daha sonra barş amaçlı İngiltere’yi ziyarete gitmiştir. Olav Tryggvason artık ülkesinde Hristiyanlığı yaymak için çalışmaya başlamıştır. 1000 yılında Danimarka ve İsveç kralları tarafından Svolder Deniz s-Savaşı’nda pusuya düşürülmüş ve en son kendini suya atmıştır. Zırhının ve kılıcının ağırlığından boğularak ölen Olav pek çok halk hikayesine ve şiirlere konu olmuştur.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.