Header Ads

Norveç Lofoten Adaları

Norveç’in kuzeybatısında yer alan Lofoten Adaları manzara fotoğrafçılığı için uygun bir bölge olduğundan özellikle fotoğrafçılıkla uğraşan ziyaretçileri kendine çekmektedir.

Kuzey Kutup bölgesinde kalan Lofoten kuzey ışıkları ile ün yapmış bir yerdir. Dünyanın her yerinden pek çok insan kuzey ışıklarını görebilmek için Lofoten’e gelmektedir. Lofoten’e uçak biletleri biraz pahalı fakat bölgede araç kiraları oldukça uygun olmaktadır.

Lofoten karlarla kaplı bir bölge olduğundan pek çok gizli kumsal, balıkçı tekneleri ve derin fiyortlara sahiptir. Doğanın renklerini birarada bulunduran Lofoten ziyaretçilerine masalsı bir keşif sunmaktadır.

Hamnoy Adası


Reine Kasabası dışında yer alan fiyordun yanında yer alan küçük ada köyüdür. Kayalık bir kıyı şeridine sahip olan Hamnoy Adası mat kırmızı ahşap evleri ile takvim yapraklarını andıran bir görüntüye sahiptir. Özellikle fotoğrafçılık ile uğraşanların uğrak noktası olmuş olan Hamnoy Adası dik dağları karlı yolları ile ziyaretçilerine kış masalının içindeymiş hissi yaşatmaktadır.

Lofoten Balıkçı Tekneleri


Norveç’te balıkçık en eski geçim kaynağıdır. 1000 yıldan uzun zamandır devam eden bir gelenek olan balıkçılık Lofoten gezisi sırasında dikkat edilmesi gereken detaylardan biridir.

Kuzey Işıkları


Lofoten’e yapılan ziyaretlerin en büyük nedeni olan Kuzey Işıkları fotoğraflarda görüldüğü kadar net olmayabilmektedir. Mart ve Eylül aylarında gökyüzünde beliren Kuzey ışıkları özellikle gündüzleri şeffaf olan gökyüzünde gözden kaçabilmektedir. Bu kuzey ışıklarının en büyüğü Mart ayında ortaya çıkandır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.