Header Ads

Norveç Günlükleri - Bölüm 2


Size Norveç’te geçen ilk haftamdan ve okulumdan bahsetmeden önce yüksek öğretime giden yabancı öğrencilerin yapması gereken önemli bir durumu izah etmek istiyorum. Ülkeye geldikten sonra ilk yedi gün içerisinde ya da randevu alabildiğiniz en kısa sürede polise gidip Residence Card’a (İkamet Kartı) başvurmanız gerekmektedir. Bu yüzden vizeniz çıkar çıkmaz UDI’nin sitesi girip polisten randevu almanızı öneririm. Norveç’e gelince de alabilirsiniz fakat randevuların olmadığı en kısa süreye vermelerine rağmen üç-dört hafta sonrasına sarkmakta ve bu da pasaportta size verilen sürenin aşmasına neden olabilir.

UiS ved Kjell Arholms Durağı

Ben de vizemin aldıktan sonra internetten gittiğimin ertesi günü için randevu almıştım. Sabah erkenden çıktım, durakta X60 numaralı otobüsü beklemeye başladım. Bu şehirde otobüsler hiçbir zaman zamanında gelmiyor. Bu beni gerçekten o şaşırtmıştı. Otobüse bindiğimde şoföre parayı uzattım, şoför bana öğrenci olup olmadığımı sordu. Ben de öğrenci olduğumu fakat öğrenci kartımın daha çıkmadığını söyledim ve tam almasını beklerken öğrenciysen sorun değil deyip öğrenci ücreti almıştı. Açıkçası çok sevindim çünkü burada otobüste bilet alırsanız öğrenci 28 NOK (12.32 TL), tam bilet ise 45 NOK (19.80 TL)’tu.

Polise merkezi ulaştıktan sonra UDI ofisine gitmek için alt kata indim. Küçük bir odada sadece bir kadın başvuruları alıyordu. Sıram gelince odaya girdim, fotoğrafımı çekip, parmak izimi alop, imza örneğimi aldılar. Yalnız şansıma sistemde problem olduğu için iki kere aldılar. Sisteme yolladığından emin olmadığını gerekirse tekrar alması gerektiğini belirtti. Norveç’te de sistemin kurbanı olmuştum.

Stavanger Polis Merkezi

Norveç’te banka hesabı açtırmak için önce iki hafta içinde çıkan residence card’ınızla birlikte vergi ofisine gitmeniz gerekiyor. Vergi ofisinde Norveç içinde geçerli online kimlik numaranızı çıkartıyorsunuz ki bu da 2-3 haftanızı almaktadır. Bu süreçleri tamamladıktan sonra banka hesabınızı açabilirsiniz. Bu bilgiyi sizinle paylaşayım belki aranızda seneye buraya gelecek olan Türk öğrenciler olabilir, biraz faydamız dokunsun.

Kolumbus Otobüsü

Polis merkezinden çıktıktan sonra otobüse binmek için karşıya geçip durağa gittim. Otobüsü geldiğini görünce elimi 180 derece kaldırıp şoförün gözüne baktım ama şoför durmadan basıp gitti. Sonra insanlar bu ülkede otobüsü nasıl durduruyorlar diye düşünürken bir yandan da herhangi bir tuşun olup olmadığına bakmaya başladım. Herhangi bir tuş bulamadım, daha sonra tüm cesaretimi toplayıp herhangi bir Norveçliye bu absürt soruyu sormaya karar verdim. Öğrendim ki doğru yöntem uygulamışım ama şoförün neden durmadığı hala kafamda soru işareti olarak kaldı. Bu durum 1 saat boyunca durakta otobüs beklememe sebep oldu. Buradaki otobüslerle ilgili bilgi almak için Norveç'te Toplu Taşıma: Kolumbus başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Norveç'e adım atışım ve yurda yerleşmemle ilgili kısmı, Norveç Günlükleri - Bölüm 1 başlıklı yazımdan okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.