Header Ads

Norveç Müziği ve Pagan Müzik

Norveç müzik kültürü olarak çok geniş ve köklü bir tarihe sahiptir. Özellikle blackmetal akımının ortaya çıktığı 1990lı yıllarda Norveç blackmetal kültürünün sonuna kadar yaşandığı bir ülke olmuş hatta kilise yangınları ile gündeme gelmiştir.

Norveç iskandinav müziği ve rock müzik ile tanınmasına rağmen tüm dünyada çok ünlü bir söz yazarı olan Ane Brun’ün ülkesidir.

Ane Brun

10 Mart 1976 yılında Molde dünyaya gelen güzel sesli güzel yüzlü müzisyen Stokholm’da yaşamaktadır. Dinlendirici müziği ve kadife sesi ile tüm dünyada akustik müziğin vazgeçilmez isimlerindendir. İlk albümünü 2003 yılında çıkarmış olan Ane Brun şimdiye kadar sekiz başarılı albüm piyasaya sürmüştür.


Norveç topraklarında metal ya da senfonik müziğin yanında çok sevilen bir türde folk müziktir. Folk ve pagan müziğinin başaralı guplarından olan Wardruna tüm dünyada kendini kanıtlamış aranan bir gruptur.

Wardruna

Norveçli pagan müzik grubu 21. Yüzyılın nadide pagan tarzı eserlerini ortaya çıkarmış adını Vikings dizisi ile tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır. Pagan kültürünün tüm inceliklerini müziğinde barındıran grup alternatif bir tarz arayanların ilk tercihidir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.