Header Ads

Norveç'te Toplu Taşıma: Kolumbus


Kolumbus AS, Rogaland’da toplu taşımayı yöneten bir belediye işletmesidir. 1 Ocak 2002 yılında kurulan işletmenin, Stavanger’de merkezinde ofisi bulunmaktadır. Rogaland’da taşımacılıktan sorumlu küçük şirketlerin bünyelerindeki otobüsler yeşile boyanmış ve Kolumbus adı altında toplanmıştır. Kolumbus’un kendi sitesinde, rota planlama, ürün geliştirme, okul taşımacılığı, pazarlama ve taşıma hizmetleri alanlarında sorumluluk sahibi oldukları yazmaktadır.  Otobüs hizmetinin yanında feribot ve tren hizmetleri de sunmaktadır.

Fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Bununla birlikte tek seferlik otobüs veya feribot biletleri, 24 saat geçerli ve 7 gün geçerli hem otobüs hem de feribot biletleri ya da 1 aylık ve 1 yıllık geçerli otobüs, feribot ve tren biletleri alınabilmektedir. Fiyat listesini aşağıya ekledim.

 Tek Kullanım   24 Saat Sınırsız   7 Gün Sınırsız   30 Gün Sınırsız   1 Yıl Sınırsız 
 Öğrenci/Yaşlı  18 NOK 45 NOK 135 NOK 350 NOK 3500 NOK
 Genç (15-20)  18 NOK 45 NOK 135 NOK 299 NOK 3500 NOK
 Yetişkin 35 NOK 90 NOK 270 NOK 700 NOK 7000 NOK

Bisikletli yolcular içinde farklı bir tarife uygulanmaktadır. Sitelerinde sadece tek kullanımlık bilet fiyatının 35 NOK olduğu yazmaktadır. Biletleri Kolumbus Bilett adlı uygulamadan kredi kartıyla,  durakların yanında bulunan yeşil otomatlardan ya da  Kolumbus ofisinden alabileceğiniz gibi otobüse binince nakit para ile de ödeyebilirsiniz. Fakat otobüste aldığınızda 10 NOK daha fazla vermek durumunda kalıyorsunuz, bu yüzden nakit almamanızı öneririm.


Kolumbus Reise adlı uygulamanın yardımıyla otobüsünüzün ne zaman geleceğini ya da hangi duraktan hangi otobüsün geçtiğini öğrenebilirsiniz. Otobüsler genellikle durakta yazan planlara uymadığını çoğu zaman geç geldiğini, bazen erken geldiğini de belirtmekte fayda var. Bu yüzden bu uygulama yardımıyla değişen otobüs saatini de öğrenmeniz mümkün. Bir de otobüsler arada bozulup yolda kalıyor bunu da ekleyeyim.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.