Header Ads

Norveç Orman Kedisi


Norveç Orman Kedisinin tarihçesinin Viking Dönemine kadar uzandığı düşünülmektedir. Pek çok Norveç Mitolojisi ve masalında adı geçen Norveç Orman Kedisi’nin Vikingler tarafından Mısır, İngiltere, Türkiye, Rusya gibi ülkelerden getirdikleri kedilerin evrimleşmesi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Norveç Orman Kedisi evriminin ilk basamağında kısa tüylere sahipken zorlu Norveç iklimine uyum sağlayabilmek için zamanla tüylerinin uzayıp bu günkü görümünü aldığı düşünülmektedir.

Avcılık yeteneği gelişmiş olan Norveç Orman Kedileri diğer türdeşlerinin aksine sudan çekinmez ve gölden balık avlayabilmektedirler.


Norveç Orman Kedileri 9 kiloya kadar çıkabilmektedirler. Uzun ve güçlü kas yapıları olan Norveç Orman Kedileri uzun, belirgin ve parlak tüyleri ile dikkat çekmektedirler. Büyük üçgen yüzlerinde kocaman yanaklara sahip olan bu kedilerin kulakları uzun ve sivridir. Geniş ve badem gözleri ile güzelliklerini taçlandıran Norveç Orman Kedilerinin kuyruk boyları çok uzundur. Neredeyse gövdesi ile aynı boyda olan kuyrukları uzun tüylerle kaplıdır.

Norveç Orman Kedileri asla avcı kimliğinden vazgeçmeyen korkusuz kedilerdir. Kendilerinden büyük hayvanları kovalamaktan asla çekinmezler. Zekası oldukça yüksek olan Norveç Orman Kedileri pek çok komutu kolayca öğrenebilmektedir. Eğer evde bakmak istiyorsanız geniş bahçeli bir ev oldukça uygun olacak onu doğal ortamında hissettirecektir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.