Header Ads

Knut Hamsun Kimdir?


Asıl adı Knut Pedersen olan Knut Hamsun 1859 yılında Norveç’te dünyaya gelmiştir.1863 yılında babasının Hamsun köyünü yerleşmesi ve çocukluğunun bu bölgede geçmesi üzerine Hamsun adını almıştır.

Gençlik yılları da kırsal bölgede geçen Knut Hamsun resmi bir eğitim almamış ve üniversite için yeterli parayı bulamayınca da çalışmak için ABD’ye yerleşmiştir. Amerika macerası beklediğinden kısa süren Hamsun 1884 yılında Norveç’e geri dönmüştür. Fakat Norveç’te iki yıldan fazla kalamamış ve Amerika’ya tekrar yerleşmiştir.

Amerika’dan son dönüşünü 1889 yılında yapan Hamsun 1890 yılında ilk kitabı olan Açlık romanını yayımlamıştır. Bu roman ile çok ses getiren Hamsun hayatını yazarlıktan kazanmaya başlamıştır. Hamsun edebiyatta kazandığı başarı ile 20. Yüzyılın önde gelen yeni-romantizm akımının öncülerinden olmuş yazdığı roman, şiir ve oyunları aşırı doğalcılığa kayan bir anlatımdan kurtarmıştır. 1920 yılında Nobel Ödülü almış olan yazarın eserlerine yoğunlaşan ilgi öldükten sonra artmıştır.

1930 yılında Norveç’te faşist partiye katılan ve II.Dünya Savaşında  Nazi Almanyası’na destek veren Hamsun savaştan sonra bu desteği nedeniyle tutuklanmış fakat ileri yaşı nedeniyle cezası paraya çevrilmiştir.

Başlıca Eserleri:

Açlık (1890)
Gizemler (1892)
Pan (1894)
Victoria(1898)
Dünya Nimeti (1917)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.