Header Ads

Norveç Kış Olimpiyatları'nı Zirvede Tamamladı


Güney Kore'nin PyeongChang şehrinde gerçekleştiren 2018 Kış Olimpiyatları'nda Norveç toplamda 14 altın, 14 gümüş ve 11 bronz alarak kış olimpiyatlarında en çok madalya alan ülke oldu.

Daha önce 2010 Vancouver Kış Olimpiyatları'nda 37 madalya kazanan ABD'yi geçerek, 39 madalya ile kış olimpiyatları tarihinde en çok madalya kazanan ülke oldu.

82'si erkek 27'si kadın olmak üzere toplamda 109 sporcunun katıldığı olimpiyatlarda 7 altın 4 gümüş 3 bronz ile en çok madalya kazanılan kategori ise kayaklı koşu oldu. Bunun dışında alp disiplini, biathlon, sürat pateni, kuzey alp disiplini, kayaklı atlama, serbest atlama ve körling kategorilerinde madalya kazandı.


Ayrıca Marit Bjørgen (37) bu yılki olimpiyatlarda 5 madalya (2 altın, 1 gümüş ve 2 bronz) alarak toplamda 15 madalya alarak kış olimpiyatları tarihinde en çok madalya kazanan sporcu rekorunu kırdı.

Bjoergen ayrıca 18 madalyalı eski Sovyetler Birliği jimnastikçisi Larisa Latynina'nın ardınan 'hem Yaz Olimpiyatları hem de Kış Olimpiyatları'nda en başarılı olan 2. kadın sporcu' ünvanını da elde etmiş oldu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.