Header Ads

Norveç Tromso Şehri Hakkında Bilgi


Tromsø Norveç’in kuzeyinde Troms eyaleti içerisinde yer alan iki ada üzerinde kurulmuş bölgedir. Tromsø Kuzey kutup dairesinin kuzeyinde kaldığı için burada güneş Mayıs ayından Temmuz ayına kadar hiç batmamaktadır.

Tromso bölgesinde yapılan araştırmalar sonucu bu bölgede buzul çağından beri yerleşim olduğunu kanıtlamıştır. Ulaşım imkanı kısıtlı olan bölgeye kara yolundan ulaşım oldukça fazla zaman almaktadır. Oslo’dan uçakla bir buçuk saatte ulaşılabilen Tromso bölgesinde ulaşım biraz pahalıdır.

En kurak aylarda bile yağış alan Tromso kışın karlarla kaplandığından Norveç’in en az bilinen bölgesidir. Bölge için en sıcak ay olan Temmuz ayında görülen en yüksek sıcaklık 11 derecedir. Kış aylarında ise ortalama -4 derece ile en düşük sıcaklığa ulaşmaktadır.

72.000 nüfusa sahip olan Tromsø öğrenci şehri olarak bilinen parça parça adalardan oluşan şehir köprü ve tünellerle birbirine bağlanmaktadır. Tromsø'da gezilecek yerlerden bazıları şunlardır;

Tromsø Üniversitesi Müzesi

Norveç’in ünlü turistik yerlerinden olan müze aynı zamanda eski bilimsel kurumudur. Botanik, arkeoloji, zooloji, Sami etnografya, jeoloji ve kültürel tarih olmak üzere altı bölümden oluşan Tromsø Üniversitesi Müzesi'nde aynı zamanda Kuzey ışıklarını izleyebilirsiniz.Arktik Katedral

1965 yılında inşa edilmiş olan katedral modern mimarinin en ilgi çekici yapıtlarından biridir. Tromso’ya gelen ziyaretçilerin ilgi odağı olan katedral Mesihin dönüşünü simgeleyen vitray pencereleri ile Tromsø’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Tromsø Arktik-Alp Botanik Bahçesi

Kuzey Norveç’in eşsiz bitki örtüsünün sergilendiği bahçe  Mayıs ayından Ekim ayına kadar kısa bir süre içerisinde çiçeklenme döneminde ziyaretçilere açıktır.

Tromsø Katedrali

1861 yılında Gotik tarzda inşa edilen katedral Dünyanın en Kuzeyinde bulanan en büyük Protestan Katedrali olma unvanına sahip olması ile turistlerin akınına uğramaktadır.

Tromsø gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.