Header Ads

Thor Heyerdahl Kimdir?


Norveçli antropolog ve gezgin olan Thor Heyerdahl 6 Ekim 1914 yılında Larvik’te dünyaya geldi.

Thor Heyerdahl Oslo Üniversitesi’nde coğrafya ve zooloji eğitimi gördükten sonra alan çalışmalarına başladı. Alan çalışmaları yaptığı dönemde antropoloji ile yakından ilgilenmeye başladı. Üniversitede öğrenci olduğu dönemde Markiz Adasında Polinezyalılar ile çalıştı. Bu deneyiminden sonra eski toplulukların göçlerinde deniz yolculuğu ve okyanus ötesi yerleşmelerin önemli bir etken olduğu ile ilgili bir kuram geliştirdi.

Thor Heyerdahl 1948-1952 yılları arasında Avrupa ve Amerika’ya geziler yaparak hem dersler verdi hem de araştırma yaptı. 1955 yılında başlayan ve bir yıl süren Büyük Okyanusya ve Paskalya Adasına yapılan Norveç arkeoloji çalışmasını yönetti.

Çalışmalarında deneysel yöntemden faydalanan Thor Heyerdahl 1969 yılında papirüsten yapılmış Ra Iadlı  Mısır tarzı teknesi ile Fas’tan Orta Amerikaya gitmek üzere yola çıktı. Bu yolculuğun amacı Kolomb’dan önce Batı’nın Mısır uygarlığını nasıl etkilediğini anlamaktı. Fakat papirüsten yaptığı gemisi bir süre sonra suya dayanamaz oldu. Araştırması yarıda kalan Heyerdahl 1970’de Ra II adlı gemi ile 56 gün süren çalışmasını tamamladı. Bu çalışmayı tamamladıktan sonra tecrübe ve izlenimleri ile başından geçen her şeyi anlattığı Ra Seferi adlı kitabı yazdı.

Başlıca Eserleri:

Kon-Tiki Seferi (1948)
Kon-Tiki Seferinden Çıkarılabilecek Kuram: Büyük Okyanus’ta Amerikan Kızılderilileri (1952)
Ra Seferi (1971)
Paskalya Adası Sanatı (1975)
Dicle Seferi (1979)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.