Header Ads

Russefeiring Geleneği


Russ ya da Russefeiring, Norveçli lise öğrencilerinin mezuniyet kutlamasını için kullandıkları terimdir. Danimarka geleneği olan bu kutlamalarda, lise son sınıf öğrencileri kendilerini russ olarak adlandırıp kutlamalar yapmaktadır. Russ kutlamaları genellikle 1 Mayıs’ta başlayıp, 17 Mayıs Norveç’in Ulusal Günü itibariyle sona ermektedir. Kutlamalar sürecinde russekro (russlar için hazırlanan içkili toplantı), russerevy (russ tarafından hazırlanan çeşitli gösteriler), russavis (russlar tarafından çıkarılmış gazete), russtreff ( russ toplantıları), russekort (Russ kartvizitleri) ve russ otobüs ya da minibüslerinden takılma gibi birçok aktiviteler yapılmaktadır.

Norveç’teki Russ kutlamaları 1905 yılına dayanmaktadır. Kırmızı Russ başlıklar (russelue) yüksek öğrenim sistemine kabul edilmesinin bir işareti olarak tanıtılırdı. 1916 yılında Oslo Ticaret Okulu’nda ekonomi alanındaki mezunlar diğer mezunlardan ayırmak için mavi başlıklar kullanılmaya başlandı.  Daha sonra kutlamalar genişleyerek daha farklı renkli tulumlar (russedress) eklendi ve başlıklar son gün kutlamalarında kullanılmaya başlandı.


Renklerine göre russ tulumlarının simgeledikleri alanlar;
Kırmızı Russ (Rødruss): Matematik, fizik, biyoloji, tarih gibi genel çalışmalarla birlikte medya ve iletişim, sanat, müzik, dans, atletizm gibi alanlarda da kullanılmaktadır. En çok kullanılan renktir.
Mavi Russ (Blåruss): İşletme ve ekonomi alanındaki öğrenciler giymekteydi. Eğitimin siteminin değişmesinden sonra lisede bu alanlar kaldırılmıştır.
Siyah Russ (Svartruss): Meslek lisesi öğrencileri tarafından kullanılmaktadır.
Yeşil Russ (Grønnruss): Zirai bölümde okuyan russlar giymektedir.
Turuncu Russ (Orangeruss): 10. sınıf öğrencilerinin kullandıkları tulum rengi fakat reşit olmayan öğrencilerin de içki içmesi nedeniyle bu tulum rengi de daha fazla kullanılmamaktadır.
Beyaz Russ (Hvitruss): Bazı bölgelerde spor ve sağlık öğrencileri tarafında kullanılmakla birlikte alkolsüz kutlamalar yapan Hristiyan öğrenciler de bu tulumları giymektedir.
Pembe Russ (Rosaruss): Anaokulunda kız öğrencilerin mezuniyetlerinde giydikleri tulum, oğlan öğrenciler is açık mavi tulumlar giymektedir.

Russ kutlamalarına katılanlar bir grup oluşturup otobüs ya da minibüs kiraladıkları otobüslere isim verip bu araçlarda 17 Mayıs tarihine kadar her gün tüm gece boyunca kutlama yapıp ertesi gün okula gitmektedir. Herhangi araç kiralamayan öğrencilerde boş buldukları arkadaşlarının evlerinde, dışarıda ya da kabinlerde (hytta) kutlamalar yapmaktadır.  Bu kutlamalar neticesinde sarhoşluk ve çevreye rahatsızlık verme gibi problemler de oluşmaktadır.

Büyük şehirlerde, Oslo, Trondheim gibi, russların kendilerine 17 Mayıs Norveç Ulusal Günü'nde ait polis gözetimi altında geçit törenleri olmaktadır. Polis gözetimi altında yapılmasının nedeni ise Norveç'te halka açık alanlarda içki içmenin yasal olmamasıdır. Geçit töreninde polis gördükleri alkolleri alıp, içini boşaltıp, öğrencilerin gösterilerine devam etmesini sağlamaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.